top of page

PODZIAŁ MAJĄTKU

Kara za naruszenie przepisu art. 178a kk promili?

Jeżeli zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu (jazdę po pijanemu), twój czyn może być rozpatrywany jako przestępstwo albo wykroczenie za jazdę po alkoholu (art. 178a kodeksu karnego albo art. 87 kodeksu wykroczeń). Wszystko zależy od stężenia alkoholu we krwi (promile) albo w wydychanym powietrzu.

KIEDY PRZESTĘPSTWO A KIEDY WYKROCZENIE?

Stanem po użyciu alkoholu (wykroczenie za jazdę po alkoholu z art. 87 kodeksu wykroczeń) jest sytuacja, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Natomiast o stanie nietrzeźwości (przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego) będziemy mówić w sytuacji gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Wskaźnik promili jest zatem niezwykle istotny w sprawach jazdy po alkoholu.

W praktyce można spotkać się z sytuacjami granicznymi. Zakres błędu pomiarowego często wyznacza granicę pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem.

JEŻELI NIE POSIADASZ WIEDZY z zakresu postępowania karnego możesz nie zdawać sobie sprawy, że istnieje możliwość zakwalifikowania zarzucanego czynu jako wykroczenie. W takich przypadkach niezbędna okazuje się pomoc prawnika. Wiem co zrobić, żeby zmienić kwalifikację, a także kiedy jest to możliwe.

Jeżeli wiesz, że zatrzymano Ci prawo jazdy za przestępstwo to od razu dzwoń i umów się ze mną na konsultacje. Może nie jest jeszcze za późno i będę mogła Ci pomóc! :)

Daria Linkowska

Daria Linkowska

radca prawny

tel. 791 039 209

 

e-mail: prawnik@darialinkowska.pl

Umów się na spotkanie

z prawnikiem

+48 791 039 209

bottom of page