top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Kontrola i zatrzymanie kierowcy po alkoholu– co robić, jak się bronić?

Gdy zostaniesz zatrzymany przez policję, a podczas kontroli funkcjonariusz zauważy, że jesteś pod wpływem alkoholu albo po prostu będzie „łapanka” i trafi również na Ciebie – to zostaniesz „poproszony” o wykonanie testu alkomatem.


Pamiętaj, że każdorazowo kierowca może odmówić badania alkomatem. Nie równa się to jednak z uniknięciem ewentualnych konsekwencji jazdy po pijaku. Zazwyczaj w takim przypadku zostanie on przewieziony do szpitala w celu przeprowadzenia badań krwi, a wtedy wyjdzie dokładnie jaki jest wynik… Czasem lepiej mieć wynik z alkomatu i w dalszym etapie powoływać się na błąd pomiaru, niż mieć dokładny wynik badań krwi – z tym już nie podyskutujesz… Jak widzisz, zawsze jest jakieś aleeee...


W związku z zatrzymaniem prawa jazdy, powinno zostać wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. W sprawach o wykroczenie wydaje je sąd, natomiast w sprawach o przestępstwo prokurator. Na postanowienie przysługuje zażalenie, które należy wnieść w ciągu 7 dni od jego otrzymania.


Gdy zostaniesz zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu postaraj się postępować racjonalnie – weź pod uwagę, że to zatrzymujący Cię funkcjonariusze mogą być świadkami zdarzenia w możliwym procesie. Lepiej, żeby nie mieli za dużo do powiedzenia na Twój temat tzn. na przykład, że zachowywałeś się agresywnie itp.


Pamiętaj więc, aby dokładnie przeczytać protokół z badania trzeźwości przed podpisaniem go – dopilnuj, aby wszystkie zawarte w nim informacje, takie jak wynik badania czy miejsce zatrzymania były zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ w sprawie jazdy pod wpływem nawet najmniejsze niuanse mogą mieć znaczenie.


I najważniejsze... Jak otrzymasz wezwanie z policji to nie idź sam, weź prawnika! To bardzo ważne! Za każdym razem powtarzam moim Klientom, że tego co powiedzą i co zostanie zapisane w protokole, gdy pójdziesz sam, nie wymarzę gumką na dalszym etapie.

8 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page