top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.) – co za to grozi?


Prowadzenie pojazdu po alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Różnica między jednym a drugim jest kolosalna – za wykroczenie przewidziano bowiem o wiele łagodniejsze konsekwencje karne niż w przypadku przestępstwa. Jak powszechnie wiadomo, kryterium rozgraniczającym wykroczenie od przestępstwa jest stwierdzone u kierującego stężenie alkoholu. Jeżeli poziom stwierdzonego u kierującego alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila lub ponad 0,25 mg/l mamy do czynienia z przestępstwem, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości. W sytuacji natomiast, gdy u kierującego stwierdzono stężenie alkoholu na poziomie 0,5 promila lub 0,25 mg/l i mniej (ale nie mniej niż 0,2 promila i 0,1 mg/l), popełnia on wykroczenie, jakim jest jazda po użyciu alkoholu.


Masz pytania? Czekasz na wezwanie na Policję? Nie czekaj - zadzwoń, bo nie powinieneś składać wyjaśnień bez udziału prawnika!


A może dostałeś już wyrok nakazowy? Pamiętaj - masz tylko 7 dni na złożenie sprzeciwu - zadzwoń pomogę Ci przez to przejść!

7 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page