top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Art. 87 kw - jaka kara? Jazda po użyciu alkoholu


Art. 87 kodeksu wykroczeń
Jazda po użyciu alkoholu

Jazda po użyciu alkoholu - art. 87 kodeksu wykroczeń - jaka kara? 🚗🍷


W pierwszej kolejności należy wytłumaczyć co to jest ten stan po użyciu i kiedy możemy mówić o kierowcy "po użyciu".


Stan po użyciu alkoholu


Stan po spożyciu alkoholu stwierdzany jest wówczas, kiedy zawartość alkoholu w organizmie wynosi albo prowadzi do stężenia we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila, zaś w wypadku obecności w powietrzu wydychanym 0,1-0,25 mg/1dm3. 


Skoro art. 87 kw dotyczy prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, warto dowiedzieć się, jakie są konsekwencje zatrzymania przez policję 🚓 oraz jakie kary grożą kierowcom w takiej sytuacji ⚖️.


Prowadzenie pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu, jest wykroczeniem. Osoba kierująca po spożyciu alkoholu, będzie odpowiadać na podstawie artykułu 87 Kodeksu wykroczeń, według którego, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu albo w podobny sposób działającego środka, prowadzi mechaniczny pojazd w ruchu powietrznym, wodnym albo lądowym, podlega karze grzywny nie mniej niż 2.500 złotych lub karze aresztu. 


Dodatkowo:

  • zakazem prowadzenia pojazdów (min 6 miesięcy do 3 lat),

  • kierowcy przypisuje są także 15 punktów karnych (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 15.09.2022 r.).


Tak, tak, kary są surowe. Zaznaczam, że zakaz prowadzenia pojazdów jest wyznaczony w widełkach i nie zawsze Sąd orzeka w dolnych granicach. Trzeba wiedzieć jak się bronić i mieć ten zakaz jak najkrótszy, tak aby nie przekroczył roku, bo jak przekroczy... To dojdzie nam jeszcze zdawanie na nowo egzaminu na prawo jazdy.


I w tym miejscu powinnam zapytać, czy uważasz, że powinieneś skorzystać z fachowej pomocy... Wydaje mi się jednak, że byłoby to pytanie retoryczne.


Zanim pójdziesz składać wyjaśnienia na policji 👮 zadzwoń do mnie. Omówimy Twoją sytuację i pomogę Ci przez to przejść. 😊Na takich czynnościach jestem kilka razy w tygodniu, później rozprawy sądowe... Wiem co można a czego nie, co mówić, a kiedy lepiej podziwiać widok za oknem... 😉


Nie czekaj tylko zadzwoń!


☎️ +48 791039209



2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page