top of page
Szukaj
  • Daria Linkowska

Konfiskata samochodu - nowe przepisy 2024kierowca po alkoholu
Jazda po alkoholu

Od 14 marca 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące konfiskaty samochodów prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców. Ta rygorystyczna nowelizacja kodeksu karnego przewiduje surowe kary dla osób wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu. Dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać.


Jazda po alkoholu - i co teraz? Po poprzednich zaostrzeniach kar w październiku 2023 roku, teraz następuje kolejny krok – konfiskata pojazdu, co stanowi najcięższe działanie w walce z nietrzeźwymi kierowcami.


Konfiskata samochodu: Kto może stracić swój samochód? Czy to oznacza, że każdy pijany kierowca automatycznie traci pojazd? Odpowiedź nie jest tak prosta. Nowelizacja kodeksu karnego (pkt 67 lit. C) przewiduje konfiskatę pojazdu dla kierowców, którzy:


  • Prowadzą pojazd mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi,

  • Spowodują wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu (lub 0,5 mg/dm3).


Dodatkowo, zaostrzony rygor odpowiedzialności przewidziany jest w sytuacji recydywy, gdzie sprawca będzie traktowany jako kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu, co oznacza konfiskatę pojazdu bez względu na stopień stanu nietrzeźwości.


Przepadku pojazdu grozi również tym, którzy uciekają z miejsca wypadku, gdyż będą traktowani jak kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu.


Pamiętaj, że jeżeli jechałeś po alkoholu i zatrzymała Cię Policja, musisz podjąć się działania! Nie idź sam składać wyjaśnienia na Policji To ważne, ponieważ później trudno zmienić to co jest w protokole przesłuchania... Gumką Twoich słów nie wymarzę... Ale gdy pójdę z Tobą, będziesz wiedział czego się spodziewać, co warto mówić, a czego nie...


Zadzwoń i zapytaj jak mogę Ci pomóc!!

6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page